Prot – člověk nebo mimozemšťan? Přečtěte si novou recenzi na K-PAX!

S kapucí na hlavě a tmavými brýlemi se ocitá v psychiatrické léčebně. Jeho totožnost je nejistá, chování nevysvětlitelné. Jmenuje se Prot. Popírá, že je člověk a tvrdí, že přiletěl na světelném paprsku ze své planety K – PAX. Jeho svět „pasuje“ diváky Divadla Bolka Polívky na detektivy, kteří – stejně jako jeho ošetřující lékař – pátrají, co je vlastně zač.

Nově vzniklá divadelní společnost StageArtCz, kterou má pod svou taktovkou režisér Petr Halberstadt razí heslo: „Spokojený divák pro nás není jen fráze“.

O pravdivosti tohoto sloganu přesvědčuje na brněnské scéně hned svou první inscenací s názvem K – PAX, Svět podle Prota, ve které zaujímá hlavní roli podivína z neznáma. Spojením hereckých talentů z ryze českých a moravských divadel, vytvořil až neskutečně realistické prostředí psychiatrické léčebny, která v sobě ukrývá mnoho lidských osudů, v nichž se mnohdy sami nacházíme.

Diváka čeká několik nerozlousknutých oříšků v podobě již zmíněného Prota, děsivé netečnosti pacientky Bess (Eva Novotná), posedlého Earnieho (Martin Siničák / Jakub Urbánek) nosícího neustále roušku, Howieho (Michal Bumbálek), který ve svých očích nikdy nic nedělá správně, a Chucka (Petr Bláha), kterému všichni a všechno smrdí – dokonce i půvabná sestřička Betty McAllister (Marika Procházková / Markéta Plánková).

Celé oddělení má pod kontrolou ambiciózní Dr. Brewer (Radim Fiala). Jakožto zkušený psychiatr divákovi předvádí mimo jiné svůj um s hypnózou. Ta mu zpětně poskytuje indicie k rozklíčování Protovy osobnosti. A nejen jemu.

Divadelní hra K – PAX přináší svou značnou dávkou opravdovosti sdělení, jenž nám proniká až do morku kostí. To je umocněno nejen hudebním podkresem Jana Matáska, ale také scénou a bravurními výkony všech herců – zejména Petra Halberstadta, který inscenaci neochudil režijně ani dramaticky a utvrzuje nás tak ve své všestrannosti. Aneb režisér nemusí být vždy pouze režisérem.

Člověk či mimozemšťan – čím je tedy vlastně Prot? A jak vypadá planeta K – PAX, pokud vůbec existuje? Přijďte si do Divadla Bolka Polívky pro odpověď. Do konce roku přiletí Prot na světelném paprsku ještě dvakrát. Tak ho nepropásněte!

 

Autorka textu:  Adéla Svobodová