Setkání s médii před premiérou MINDGAME

Petr Halberstadt, Miroslav Etzler a dramaturg Jan Krupa

Premiéra MINDGAME už ZÍTRA! V generálkovém týdnu v Brně jsme si našli čas i na setkání s novináři. StageArtCz láká diváky především na napětí a herecké výkony, neboť titul hry klade velké nároky na herce. O své pocity ze zkoušení nového titulu se vedle režiséra Petra Halberstadta podělili i představitelé Miroslav Etzler a Gabriela Míčová.

S Petrem jsme se neviděli 29 let. Jednoho dne mne kontaktoval přes sociální síť a nabídl mi možnost přečíst si tento úchvatný scénář, který skýtá tři mimořádné příležitosti pro tři herce. Zajímalo mne, jak ho Petr uchopí. Jde o zajímavou a neurastenickou inscenaci, která není tak zábavná a groteskní, nicméně kvalitnější než řada taškařic,“ uvedl Miroslav Etzler, který v Brně svou divadelní kariéru začínal.

Děj hry MINDGAME Anthonyho Horowitze jsme už částečně prozradili. Do nejproslulejšího ústavu pro trestance, kde působí jako ředitel doktor Farquhar, přijíždí spisovatel Mark Styler, který chce dělat rozhovor s konkrétním trestancem v ústavu. „Ale nelze zaručit, že to tak je,“ dodal k příběhu dramaturg Jan  Krupa.

„Naší snahou je uvést na zdejší jeviště žánr čistokrevného thrilleru a pokusit se, aby byl divácký zážitek podobný jako při návštěvě filmu. Většina krimi příběhů, které se u nás v divadlech hrají, pracují s jistým druhem nadsázky a jsou spíš stylizované a úsměvné. Divák při nich necítí intenzivní nebezpečí,“ naznačil Petr Halberstadt, režisér titulu a představitel Stylera. Svou režii přitom označil spíše za práci koordinátora, neboť vytváření inscenace vidí v tomto případě více jako kolektivní práci, kdy jednotliví protagonisté přináší své tvůrčí pohledy na věc. Věří, že výsledném tvaru se vše projeví právě na páteční premiéře.

„Hra je mistrovsky napsaná a fenomenálně přeložená Danou Hábovou. Nejtěžší aspektem naší práce je asi sdělit komplikovanou strukturu divákovi i se všemi zvraty, které se v dramatu odehrají,“ zmínil Etzler.

Zkoušení si velmi pochvalovala i herečka Gabriela Míčová, která v MINDGAME ztvární roli sestry Paisleyové. „Zažila jsem luxusní zkoušení, protože mám málo textu a nemusela jsem absolvovat všechny zkoušky. Moje vstupy jsou oddělené,“ vyjádřila se Míčová. Přesto však musí zůstávat ve hře stále bdělá. „Není to běžná konverzace, každé slovo má jinou motivaci. Divák nemůže vypnout,“ prozradila.

„Na první přečtení je hra jasná, ale člověk se snadno dostane do slepé uličky. Každá věta se dá vykládat různými způsoby. Vzniká tak obrovský prostor pro diváka, který sám může hádat, zda je na správné cestě,  a vytvářet si vlastní příběhy,“ doplnil ji Halberstadt.

Hra má v sobě více vrstev. Nejenže vytváří napětí, ale pojednává o aktuálních tématech a hovoří k dnešnímu člověku. Všímá si např. současné úlohy médií, díky nimž se vrazi stávají celebritami. Otevírá také otázku lidského svědomí a chvíle, kdy začne fungovat.

(spg)

Foto: Jiří Salik Sláma